• Dzień Liczby Pi

     • 14 marca, zgodnie z tradycją, nasze liceum świętowało Dzień Liczby Pi – liczby, która już od starożytności inspiruje nie tylko matematyków, ale również ludzi kultury. Święto obchodzone jest na całym świecie i jest to także wyjątkowy dzień w naszej społeczności szkolnej.

      Dzień ten, wybrany ze względu na zapis daty w formacie amerykańskim (3.14), przyniósł w nasze mury wyjątkowy duch nauki i zabawy. Uczniowie i nauczyciele wspólnie świętowali, oddając hołd tej fascynującej i nieskończenie długiej liczbie.

      Dzień Liczby Pi w naszym liceum po raz kolejny udowodnił, że nauka i zabawa mogą iść w parze, inspirując uczniów do zgłębiania tajemnic matematyki. To była doskonała okazja do świętowania osiągnięć matematycznych, jak i do spędzenia czasu w kreatywny i zabawny sposób.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i niezapomniane chwile. Do zobaczenia na kolejnym Dniu Liczby Pi!

     • Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego

     • Baner. Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego. 16-23-marca. Wykłady, warsztaty, webinary, konsultacje.

      Dnia 16 marca 2024r. (sobota) w godz.10.00-14.00 na terenie naszej placówki CLXV Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie przy ul. Ostródzkiej 175, odbędą się konsultacje stacjonarne ze specjalistami szkolnymi (psycholog, pedagog, pedagog specjalny) w ramach Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego.

      Spotkanie dedykowane jest rodzicom i opiekunom, którzy szukają pomocy dla siebie lub dziecka w związku z doświadczaniem trudności w relacjach.

      Osoby zainteresowane proszone są o zapisywanie się poprzez wiadomość na wskazany adres mailowy: monika.szymanska@eduwarszawa.pl

      Sale w których odbędą się spotkania ze specjalistami zostaną podane w informacji wywieszonej na drzwiach w wejściu do placówki.

      Zachęcamy do skorzystania z oferty.

      Specjaliści szkolni

     • Strzelnica w naszej szkole

     • Jak już pisaliśmy - nasza szkoła wzbogaciła się o wirtualną strzelnicę. Projekt ten, zrealizowany w ramach konkursu Ministra Obrony Narodowej "Strzelnica w powiecie 2023", ma na celu pobudzenie zainteresowania oraz pasji do strzelectwa sportowego wśród dzieci i młodzieży.

      Uroczyste otwarcie wirtualnej strzelnicy odbyło się 12 stycznia. To wydarzenie było doskonałą okazją dla wszystkich obecnych, by wypróbować nowe urządzenia i sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie.

      Jesteśmy niezmiernie dumni, że nasza szkolna społeczność oraz mieszkańcy Białołęki zyskali miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje umiejętności strzeleckie, a przy tym bezpiecznie i zgodnie z zasadami fair play rywalizować ze sobą. Wirtualna strzelnica to nie tylko nowoczesne narzędzie edukacyjne, ale również przestrzeń do budowania ducha współzawodnictwa i promowania aktywności fizycznej.

      Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszej placówki, aby na własne oczy zobaczyć to innowacyjne rozwiązanie. Szczegółowe informacje dotyczące działania strzelnicy, zasad korzystania z niej, a także harmonogramu dostępności są dostępne bezpośrednio w naszym liceum. To wspaniała okazja, by rozwijać pasję do strzelectwa sportowego w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku.

     • Czwartkowy teatr

     • Już prawie tradycją naszego liceum stają się czwartkowe wyjścia klas do teatru. Przynajmniej raz w miesiącu, najczęściej w czwartek, różne klasy chodzą na przedstawienia do teatru - tak było w listopadzie (23.11), grudniu (14.12), styczniu (4.01) i lutym (1.02). Kontynuując tę tradycję, dzisiaj byliśmy na "Domu otwartym" w reżyserii Krystyny Jandy oraz na musicalu "Romeo i Julia" w reżyserii Janusza Józefowicza. O musicalu "Romeo i Julia" pisaliśmy już w listopadzie, a dzisiaj skupimy się na "Domu otwartym" Michała Bałuckiego, które zyskało nowe życie na scenie Teatru Polskiego w Warszawie.

      Spektakl ten, dzięki mistrzowskiej reżyserii Jandy, przenosi nas do świata krakowskiego mieszczaństwa przełomu XIX i XX wieku, ukazując jego codzienne życie, pomówienia, intrygi i niechęci z humorystycznym przekąsem. W "Domu otwartym" spotykamy różnorodne postaci: od przerysowanej, zmanierowanej pani domu Janiny Żelskiej (Anna Cieślak), przez radosnego flirciarza Adolfa (Ignacy Liss), po fordansera Fikalskiego (Szymon Kuśmider), który z łatwością nawiguje po socjety krakowskiego mieszczaństwa. Ta karnawałowa przygoda, pełna komizmu i społecznych obserwacji, staje się katastrofą dla bohaterów, ale ucztą dla widzów.

      Dekoracje Macieja Preyera i kostiumy Elżbiety Terlikowskiej przenoszą nas do epoki, kiedy Kraków tętnił życiem towarzyskim, a każde spotkanie było okazją do plotek i intryg. Spektakl Jandy jest dowodem na to, że teatr może być miejscem spotkań różnych światów: dawnych i współczesnych, poważnych i pełnych humoru.

      "Dom otwarty" to nie tylko powrót do korzeni teatralnej tradycji, ale również okazja do refleksji nad współczesnością. To spektakl, który pokazuje, że w teatrze klasyka może iść w parze z nowoczesnością, a sztuka może być zarówno rozrywką, jak i medium do głębszych przemyśleń. Nasza wizyta w teatrze to kolejny krok w tradycji edukacyjnych wyjść, które łączą naszą szkolną społeczność i pokazują, jak ważna jest kultura w naszym życiu.

     • Uczniowska debata „Płatności gotówkowe – relikt przeszłości czy symbol wolności?”

     •  Obraz zawierający tekst, Czcionka, zrzut ekranu, logo

Opis wygenerowany automatycznie

      Wczoraj w naszym liceum odbyła się debata uczniowska na temat

      „PŁATNOŚCI GOTÓWKOWE – RELIKT PRZESZŁOŚCI CZY SYMBOL WOLNOŚCI?”

      Debata przeprowadzona została w ramach udziału w projekcie edukacyjnym „Złote szkoły NBP”.

      W tym roku zaprosiliśmy eksperta finansowego, panią Annę Muszkowską z BNP Paribas, która sprawowała nadzór nad merytoryczną stroną dyskusji oraz wprowadziła nas w temat gotówkowych i bezgotówkowych rozliczeń finansowych.

      Celem debaty była edukacja ekonomiczno-finansowa młodzieży, zapoznanie się z potencjałem, ale i zagrożeniami związanymi z wyborem różnych form płatności.

      Tradycyjnego obrotu gotówkowego bronili: Aleksandra Daniłowska, Klaudia Falbowska, Bartosz Dzwonkowski, Kacper Mikołajczyk, natomiast swoje argumenty za maksymalizacją rozliczeń bezgotówkowych przedstawili Paweł Siekierko, Olga Kurlanc, Kamil Kordylas  i  Lestek Dostatni.

      Dyskusji przysłuchiwało się ponad 120 uczniów naszego liceum, którzy na koniec, w tajnym głosowaniu, zdecydowali, że wolą by udział gotówki w ogóle rozliczeń pozostał na dotychczasowym poziomie. Poprosiliśmy zatem o komentarz panią A. Muszkowską, która przyznała, że strona opowiadająca się za pieniądzem gotówkowym dysponowała lepszymi merytorycznie argumentami a mimo to, z uwagi na toczącą się wojnę za naszą wschodnią granicą i lęki z nią związane, głosujący wybrali tradycyjną „gotówkę w szufladzie”, która wydała im się być bardziej pewna i bezpieczna w trudnych czasach.

      Debatę przygotowali Anna Grydź i Oskar Warchoł, a wspaniale poprowadził ją Antek Posadowski.

     • Młodzieżowe Słowo CLXV LO

     • W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowaliśmy plebiscyt na Młodzieżowe Słowo CLXV LO.

      Spośród zgłoszonych przez siebie propozycji uczniowie wybrali słowo SIGMA.

      Drugie miejsce zajęła ODKLEJKA, a na trzecim znalazło się słówko LOL.

      Nauczyciele wybrali słowo ODKLEJKA.

     • Wspólne kolędowanie w naszej szkole

     • W dniu dzisiejszym nasza szkoła rozbrzmiewała świątecznymi melodiami podczas wyjątkowego wydarzenia - wspólnego kolędowania. Uczniowie i nauczyciele zebrali się, aby wspólnie śpiewać zarówno tradycyjne polskie kolędy, takie jak „Wśród nocnej ciszy” i „Cicha noc, święta noc”, jak i międzynarodowe świąteczne hity, w tym „Last Christmas” i „We Wish You a Merry Christmas”.

      Wydarzenie to było również okazją do poznania różnorodnych tradycji bożonarodzeniowych z całego świata. Uczniowie przygotowali krótkie filmiki edukacyjne, w których przedstawili, jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach, od Niemiec i Hiszpanii, po Meksyk, a nawet Japonię.

      Organizacją tego wyjątkowego dnia zajęły się panie Anna Grydź, Aneta Wróbel i Olena Byndas. W wydarzeniu aktywnie uczestniczyli uczniowie z różnych klas - z klas pierwszych znaczącą reprezentację wystawiły 1 d i 1 e.

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego wspólnego kolędowania!

     • Europejski Dzień Języków Obcych 2023

     • Dzisiaj nasza szkoła z powodzeniem zorganizowała kolejną edycję Europejskiego Dnia Języków Obcych. Celem tego wydarzenia było podkreślenie znaczenia różnorodności kulturowej i językowej wśród uczniów jako kluczowych wartości, które wymagają ciągłego rozwijania i pielęgnowania.

      Główne atrakcje odbyły się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie prezentowali fascynujące ciekawostki o językach obcych w językach polskim, angielskim, hiszpańskim i niemieckim. Te prezentacje były nie tylko edukacyjne, ale również pokazały umiejętności językowe naszych uczniów.

      Uczestnicy mieli również okazję podziwiać pokazy talentów scenicznych, które dodatkowo uświetniły to kulturalne święto. Nie zabrakło również kiermaszu kulinarnego, gdzie można było skosztować różnorodnych potraw przygotowanych przez uczniów, co było wspaniałym sposobem na eksplorowanie smaków różnych kultur.

      Następnie, w holu głównym odbył się kiermasz słodkości i potraw. Za symboliczną kwotę uczestnicy mogli nabyć różnorodne przysmaki, a zebrane środki zostały przeznaczone na zakup potrzebnego wyposażenia szkolnego. Wydarzenie to było doskonałą okazją do świętowania bogactwa języków i kultur, a także do wsparcia szkolnej społeczności.

      Szersza relacja wkrótce.

     • RESQL w naszej szkole

     • W naszym liceum trwa wdrażanie systemu RESQL. Jest to innowacyjny system wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej stworzony przy pełnym uczestnictwie społeczności szkolnej (uczniów, nauczycieli, dyrektorów i rodziców).

      Problemy na jakie odpowiada RESQL

      1. Nie zawsze jest dla uczniów oczywiste, czy to co się dzieje jest przemocą.

      2. Czasami uczniowie nie wiedzą jak zareagować. Zwłaszcza w przypadku przemocy relacyjnej.

      3. Uczniowie chcą być aminowi a jednocześnie nie chcą przechodzić obojętnie wobec tego co się dzieje w klasie i szkole.

      4. Nastoletnie ofiary przemocy rówieśniczej mają dużą trudność w zgłaszaniu swoich problemów.

      5. Reagowanie na przemoc w tym np. zgłaszaniem jest skutecznym działaniem zmniejszającym liczbę incydentów przemocy i poprawiającym bezpieczeństwo.

      Anonimowość

      1. Kody wpisywane do aplikacji są kodami szkoły – wszyscy uczniowie wpisują ten sam kod.

      2. Uczniowie nie podają swoich danych i nie są identyfikowani w żaden inny sposób (żaden uczeń nie jest powiązany z numerem z dziennika lub innym indywidulnym identyfikatorem).

      3. Tożsamość ucznia będzie znana interwentowi, który otrzyma jego wiadomość dopiero wtedy kiedy on sam poda te informacje (takie jakie chce i tyle ile chce).

      4. Dane dotyczące zgłoszeń i rozmowy ucznia i interwenta widoczne są tylko interwentom, którzy mają dostęp do panelu interwenta w szkole (trójka szkolnych pedagogów, którzy odbierają i zajmują się zgłoszeniami oraz dyrektor szkoły).

      5. Rozwiązanie RESQL nie przetwarza danych osobowych uczniów. Jedyną informacją o uczniach jest unikalny nadany w systemie identyfikator urządzenia, na którym uczeń zarejestrował aplikację.

      Uczniowie, których rodzice wyrazili pisemną zgodę na zainstalowanie aplikacji i korzystanie z systemu otrzymują od wychowawców (bądź pedagogów szkolnych) kod szkoły pozwalający nawiązać kontakt ze szkolnymi interwentami.

      Więcej informacji na temat systemu można znaleźć pod adresem https://resql.pl/

     • „Antygona” w Teatrze Polskim

     • W tym tygodniu sześć klas (1 e, 1 f, 1 g, 1 h, 2 c, 2 f) wybrało się na inscenizację klasycznej tragedii Sofoklesa (i jednocześnie szkolnej lektury) w Teatrze Polskim.

      Oparta na klasycznej tragedii Sofoklesa, nowa odsłona "Antygony" w reżyserii Piotra Kurzawy w Teatrze Polskim, jest zarówno świeża, jak i wierna oryginałowi. W spektaklu zachwyca przede wszystkim Bernadetta Statkiewicz w roli tytułowej, która z posągową urodą i arystokratyczną wyniosłością doskonale oddaje dostojeństwo i tragedię Antygony. Jej portret postaci, wyrażający zarówno determinację, jak i kruchą emocjonalność, jest niezapomniany. Szymon Kuśmider jako Kreon, przedstawiony jako żołnierz i mąż stanu zamiast typowego tyrana, wnosi głębię i złożoność do swojej postaci. Jego interakcje z Antygoną są sercem dramatu, przedstawiając konflikt serca i rozumu.

      Scenografia i kostiumy, utrzymane w duchu współczesności, a jednocześnie ponadczasowości, doskonale komponują się z tekstem przetłumaczonym przez Antoniego Liberę, który jest zarówno przejrzysty, jak i mocno osadzony w współczesności. Wspaniałe światło i muzyka dodatkowo wzbogacają doświadczenie widzowskie, tworząc atmosferę napięcia, która kulminuje w scenie finałowej.

      Pozostali aktorzy, w tym Dorota Bzdyla jako Ismena, Paweł Kurcz w roli Strażnika, czy Eliza Borowska jako Eurydyka, również zasługują na pochwałę za ich przemyślane i emocjonalne interpretacje swoich postaci. Każda z tych ról, mimo że czasami krótka, wnosi istotny wkład do opowieści.

      Reżyseria Kurzawy pokazuje, że klasyczne tragedie nadal mogą być świeże i relewantne. Zręczne połączenie klasycznych motywów z nowoczesnymi elementami, świetna gra aktorska oraz dopracowana strona wizualna i dźwiękowa sprawiają, że "Antygona" w Teatrze Polskim jest spektaklem, który pozostaje w pamięci długo po opuszczeniu teatru.

     • Akcja charytatywna dla Oskara

     • Na początku grudnia w naszym liceum odbyła się akcja charytatywna dla Oskara. Chłopiec od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce i obustronny niedosłuch spowodowany wrodzoną cytomegalią. W ostatnim czasie u Oskara pojawiły się kolejne problemy zdrowotne z biodrami. Aby chłopiec mógł znów stanąć na nóżkach i dalej walczyć o każdy krok wymagana jest kosztowna operacja i rehabilitacja. Uczniowie naszego liceum z dużym zaangażowaniem wpierali go zorganizowaną zbiórką. Kwota jaką udało się zebrać to 741 zł. Za okazane wsparcie wszystkim serdecznie dziękujemy. Jesteście wielcy.

      Sylwia Balcerak

     • Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpus z matematyki

     • 7 listopada bieżącego roku odbywała się w naszej szkole Ogólnopolska Olimpiada Olimpus z matematyki. Udział w niej wzięło 23 uczniów z klas I-III.

      Klasy pierwsze reprezentowali:

      Artem Skrypnyk
      Mariia Dudnyk
      Nadia Mazepa
      Katsuaruna Matashuk
      Tomasz Juszczak

      Klasy drugie były reprezentowane najliczniej:

      Bradley Bosinney
      Piotr Chojnowski
      Weronika Machowska
      Oliwia Zaręba
      Dawid Zawada
      Stanislav Byndas
      Lucjan Pruś
      Elmira Buhrim
      Maria Bryśkiewicz
      Amadeusz Malicki
      Wiktoria Bzowska
      Marian Vykhovanskyi
      Dominika Kazakouskaya
      Weronika Wilgos

      Z klas trzecich udział w olimpiadzie wzięli następujący uczniowie:

      Jakub Modzelewski
      Krzysztof Bienaszewski
      Maksymilian Zimnoch
      Aleksandra Kępczyńska
      Pola Prymowicz

      Artem, Bradley i Jakub uzyskali najlepsze wyniki w swoich grupach. Serdecznie gratulujemy! Wszyscy uczniowie otrzymają dyplomy uznania.

     • Mikołajkowy Turniej Szachowy 2023

     • 6 grudnia odbył się pierwszy Mikołajkowy Turniej Szachowy i wzięło w nim udział 34 uczniów. Każdy z uczestników rozegrał 5 partii szachowych w systemie szwajcarskim. Nad prawidłowością przebiegu rozgrywek czuwał sędzia klasy państwowej Jan Kozak.  Po zaciętej walce, gdzie decydująca była znajomość reguł, przemyślana strategia, odporność psychiczna, zwycięzcami turnieju zostali:

      Antoni Posadowski (3b), Jan Dankowski (3c) oraz Wiktor Wadas (2f),

      którzy odebrali puchary, dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców (powerbank, karta na 150 zł do Empiku oraz piękne, drewniane szachy). Docenić należy także Jana Szaryńskiego, Oliwiera Mrochenia, Kacpra Robaszewskiego, którzy wygrali 4/5 partii.

      Gratulujemy wspaniałych wyników!

      Nasz turniej był oficjalnie zgłoszony do oceny KKEiR MZSzach, sędziowany przez licencjonowanego sędziego, stąd uczniowie mieli okazję do zdobycia IV i V kategorii szachowej. Oto zdobywcy kategorii: Jan Szaryński, Oliwier Mrocheń, Kacper Robaszewski, Kormelia Kot, Nikodem Simiński, Jakub Kacprzak, Jan Kłos, Franciszek Świderski, Kacper Żyła, Daria Giezek, Aleksander Jakubczak i Nazar Kravtsow.

      Turniej zorganizowała p. Anna Grydź, nauczycielka matematyki, na prośbę i z inicjatywy uczniów z klasy 2f.

     • „Romeo i Julia” w Teatrze Studio Buffo

     • 23 listopada odwiedziliśmy Teatr Studio Buffo i obejrzeliśmy wspaniałe widowisko „Romeo i Julia”. Musical opowiadający o nieszczęśliwej miłości dwójki nastolatków pełen był tańca, śpiewu, ale także niesamowitych efektów specjalnych: ekrany 3D, lejąca się na scenę (i na nas!) woda czy motocykl lecący w powietrzu. Okazało się, że szekspirowskie przesłanie o bezcennej miłości, ale też o ludzkich przywarach, które potrafią zniszczyć ludziom życie nie straciło nic na aktualności  mimo upływu wieków.
      (Anna Grydź oraz klasy 2h i 2f). 

     • Europejski Dzień Języków Obcych

     • Już po raz kolejny - we wtorek 19 grudnia - w naszej szkole odbędzie się Europejski Dzień Języków Obcych. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej jako bogactwa, które należy ciągle rozwijać i pielęgnować.

      Wydarzenie będzie miało miejsce na sali gimnastycznej w godzinach 9.50-11.30 a od godziny 11.30-11.50 w holu głównym będzie kiermasz słodkości i potraw przygotowanych przez naszych uczniów. Za symboliczną kwotę można będzie kupić coś smacznego a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup potrzebnego wyposażenia szkolnego.

      W zeszłym roku na wszystkich uczniów czekało wiele ciekawych punktów programu, między innymi: gościnny występ Danieli z Meksyku, która zaprezentowała tradycyjny taniec oraz występy artystyczne i prezentacje uczniów, dekoracje, a także quiz językowy z wykorzystaniem platformy Kahoot. Na przerwach miała miejsce degustacja tradycyjnych potraw, słodyczy i napojów charakterystycznych dla danego państwa przygotowanych przez uczniów naszego liceum. W tym dniu społeczność szkolna przeniosła się do państw takich jak: Wielka Brytania, Hiszpania, Ukraina, Niemcy, Austria, a nawet Meksyk. Było to możliwe dzięki uczniom, którzy poprzez swoje występy oraz własnoręcznie wykonane plakaty i prezentacje w ciekawy sposób ukazali najważniejsze wiadomości i ciekawostki dotyczące poszczególnych państw. Święto języków zostało zorganizowane przez nauczycieli języków obcych. Koordynatorem wydarzenia była Anna Sadowska (i podobnie będzie w tym roku).

      Przypominamy zdjęcia z tamtego wydarzenia.

     • Mikołajkowy Turniej Szachowy CLXV!

     • KIEDY? 6 grudnia, godz. 9:00-14:00

      GDZIE? Sala gimnastyczna CLXV

      KTO może wziąć udział? Każdy uczeń CLXV

      NAGRODY? Dla najlepszych puchary! Powerbank! Stylowa, drewniana plansza szachowa! Karta do Empiku! Sponsorem nagród jest Rada Rodziców. Dziękujemy! :)

      OPIEKUN TURNIEJU? Anna Grydź (s.109)

      JAK SIĘ ZAPISAĆ?

      1. Wejdź na stronę turnieju i ZAPISZ SIĘ https://tiny.pl/cn6t3

      2. Rodzic wypełnia formularz (można go pobrać tutaj: https://tiny.pl/cn6rh albo weź wydrukowany formularz z s. 109). ODDAJ FORMULARZ opiekunowi turnieju. (!uwaga!: formularza nie trzeba wypełniać, jeżeli już brałeś udział w takich turniejach)

      3. WPŁAĆ 10 zł wpisowego do opiekuna turnieju

      SĘDZIA? Turniej jest zgłoszony do oceny KKEiR MZSzach. Sędzią zawodów jest sędzia klasy państwowej Jan Kozak (nr licencji 07300203).

      ILE OSÓB może wziąć udział? max. 50 (decyduje kolejność zapisów)

      Więcej informacji https://tiny.pl/cn6tz oraz u opiekuna turnieju.

      ZAPRASZAM
      Anna Grydź

     • Narodowe Czytanie 2023

     • Akcja Narodowe Czytanie została zapoczątkowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza”. Tradycją tych działań jest patronat pary prezydenckiej, a także udział znanych artystów. W tym roku, w sobotę, 9 września czytano fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

      Nasze liceum również  włączyło się do akcji i 8 września w bibliotece szkolnej uczniowie klasy 3 B czytali swoim koleżankom i kolegom obszerny fragment „Nad Niemnem”. W podziękowaniu za udział w akcji otrzymaliśmy specjalny list z Kancelarii Prezydenta RP oraz pięknie wydany egzemplarz dzieła Elizy Orzeszkowej z dedykacją i podpisami Pana Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy.