• „Romeo i Julia” w Teatrze Studio Buffo

     • 23 listopada odwiedziliśmy Teatr Studio Buffo i obejrzeliśmy wspaniałe widowisko „Romeo i Julia”. Musical opowiadający o nieszczęśliwej miłości dwójki nastolatków pełen był tańca, śpiewu, ale także niesamowitych efektów specjalnych: ekrany 3D, lejąca się na scenę (i na nas!) woda czy motocykl lecący w powietrzu. Okazało się, że szekspirowskie przesłanie o bezcennej miłości, ale też o ludzkich przywarach, które potrafią zniszczyć ludziom życie nie straciło nic na aktualności  mimo upływu wieków.
      (Anna Grydź oraz klasy 2h i 2f). 

     • Mikołajkowy Turniej Szachowy CLXV!

     • KIEDY? 6 grudnia, godz. 9:00-14:00

      GDZIE? Sala gimnastyczna CLXV

      KTO może wziąć udział? Każdy uczeń CLXV

      NAGRODY? Dla najlepszych puchary! Powerbank! Stylowa, drewniana plansza szachowa! Karta do Empiku! Sponsorem nagród jest Rada Rodziców. Dziękujemy! :)

      OPIEKUN TURNIEJU? Anna Grydź (s.109)

      JAK SIĘ ZAPISAĆ?

      1. Wejdź na stronę turnieju i ZAPISZ SIĘ https://tiny.pl/cn6t3

      2. Rodzic wypełnia formularz (można go pobrać tutaj: https://tiny.pl/cn6rh albo weź wydrukowany formularz z s. 109). ODDAJ FORMULARZ opiekunowi turnieju. (!uwaga!: formularza nie trzeba wypełniać, jeżeli już brałeś udział w takich turniejach)

      3. WPŁAĆ 10 zł wpisowego do opiekuna turnieju

      SĘDZIA? Turniej jest zgłoszony do oceny KKEiR MZSzach. Sędzią zawodów jest sędzia klasy państwowej Jan Kozak (nr licencji 07300203).

      ILE OSÓB może wziąć udział? max. 50 (decyduje kolejność zapisów)

      Więcej informacji https://tiny.pl/cn6tz oraz u opiekuna turnieju.

      ZAPRASZAM
      Anna Grydź

     • Narodowe Czytanie 2023

     • Akcja Narodowe Czytanie została zapoczątkowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza”. Tradycją tych działań jest patronat pary prezydenckiej, a także udział znanych artystów. W tym roku, w sobotę, 9 września czytano fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

      Nasze liceum również  włączyło się do akcji i 8 września w bibliotece szkolnej uczniowie klasy 3 B czytali swoim koleżankom i kolegom obszerny fragment „Nad Niemnem”. W podziękowaniu za udział w akcji otrzymaliśmy specjalny list z Kancelarii Prezydenta RP oraz pięknie wydany egzemplarz dzieła Elizy Orzeszkowej z dedykacją i podpisami Pana Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy. 

     • Spotkanie z Powstańcem Warszawskim

     • W ostatni poniedziałek (13.11.2023) gościł w naszej szkole uczestnik powstania warszawskiego pułkownik Czesław Lewandowski ps. „Bystry”.

      Podczas niemieckiej okupacji w latach II wojny światowej, od 1942 do 1945, aktywnie angażował się w działalność na rzecz niepodległości Polski, będąc członkiem Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej. W powstaniu warszawskim był członkiem Zgrupowania Żyrafa na Żoliborzu, z którym między innymi brał udział w ofensywie na Dworzec Gdański. Od września 1944 do maja 1945 był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie doświadczył ekstremalnych warunków, w tym przeżył gehennę „marszu śmierci” w trakcie ewakuacji obozu wiosną 1945 roku.

      Jako działacz kombatancki, zaangażowany jest w działalność Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, pełniąc funkcje, takie jak prezes w dzielnicach Praga-Północ i Targówek, wiceprezes oraz skarbnik Zarządu Głównego. Od 2022 jest ponownie członkiem Zarządu Głównego i Prezydium tej organizacji, a w czerwcu 2023 został wybrany na prezesa Zarządu Głównego.

      Spotkanie przebiegało w bardzo uroczystej atmosferze. Nasz gość (rocznik 1928) zaczął swoją opowieść od wspomnień z dzieciństwa i z domu rodzinnego. Później opowiedział nam o tym, jak zapamiętał początek wojny i jak radził sobie w okupowanej Warszawie.

      Główna część jego wspomnień dotyczyła jednak działalności konspiracyjnej w Szarych Szeregach. Płk. Czesław Lewandowski opowiedział nam o szkoleniu konspiracyjnym oraz o akcjach, w których brał udział. Potem przeszedł do momentu wybuchu Powstania Warszawskiego. W sposób barwny i ciekawy przybliżył nam te wydarzenia, z perspektywy pojedynczego powstańca. Swoją opowieść zakończył tragicznymi wspomnieniami z pobytu w obozie koncentracyjnym Stutthof.

      Dla młodzieży była to niezwykle pouczająca lekcja historii i możliwość spotkania z żywym świadkiem historii.