• Wspólne kolędowanie w naszej szkole

     • W dniu dzisiejszym nasza szkoła rozbrzmiewała świątecznymi melodiami podczas wyjątkowego wydarzenia - wspólnego kolędowania. Uczniowie i nauczyciele zebrali się, aby wspólnie śpiewać zarówno tradycyjne polskie kolędy, takie jak „Wśród nocnej ciszy” i „Cicha noc, święta noc”, jak i międzynarodowe świąteczne hity, w tym „Last Christmas” i „We Wish You a Merry Christmas”.

      Wydarzenie to było również okazją do poznania różnorodnych tradycji bożonarodzeniowych z całego świata. Uczniowie przygotowali krótkie filmiki edukacyjne, w których przedstawili, jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach, od Niemiec i Hiszpanii, po Meksyk, a nawet Japonię.

      Organizacją tego wyjątkowego dnia zajęły się panie Anna Grydź, Aneta Wróbel i Olena Byndas. W wydarzeniu aktywnie uczestniczyli uczniowie z różnych klas - z klas pierwszych znaczącą reprezentację wystawiły 1 d i 1 e.

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego wspólnego kolędowania!

     • Europejski Dzień Języków Obcych 2023

     • Dzisiaj nasza szkoła z powodzeniem zorganizowała kolejną edycję Europejskiego Dnia Języków Obcych. Celem tego wydarzenia było podkreślenie znaczenia różnorodności kulturowej i językowej wśród uczniów jako kluczowych wartości, które wymagają ciągłego rozwijania i pielęgnowania.

      Główne atrakcje odbyły się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie prezentowali fascynujące ciekawostki o językach obcych w językach polskim, angielskim, hiszpańskim i niemieckim. Te prezentacje były nie tylko edukacyjne, ale również pokazały umiejętności językowe naszych uczniów.

      Uczestnicy mieli również okazję podziwiać pokazy talentów scenicznych, które dodatkowo uświetniły to kulturalne święto. Nie zabrakło również kiermaszu kulinarnego, gdzie można było skosztować różnorodnych potraw przygotowanych przez uczniów, co było wspaniałym sposobem na eksplorowanie smaków różnych kultur.

      Następnie, w holu głównym odbył się kiermasz słodkości i potraw. Za symboliczną kwotę uczestnicy mogli nabyć różnorodne przysmaki, a zebrane środki zostały przeznaczone na zakup potrzebnego wyposażenia szkolnego. Wydarzenie to było doskonałą okazją do świętowania bogactwa języków i kultur, a także do wsparcia szkolnej społeczności.

      Szersza relacja wkrótce.

     • RESQL w naszej szkole

     • W naszym liceum trwa wdrażanie systemu RESQL. Jest to innowacyjny system wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej stworzony przy pełnym uczestnictwie społeczności szkolnej (uczniów, nauczycieli, dyrektorów i rodziców).

      Problemy na jakie odpowiada RESQL

      1. Nie zawsze jest dla uczniów oczywiste, czy to co się dzieje jest przemocą.

      2. Czasami uczniowie nie wiedzą jak zareagować. Zwłaszcza w przypadku przemocy relacyjnej.

      3. Uczniowie chcą być aminowi a jednocześnie nie chcą przechodzić obojętnie wobec tego co się dzieje w klasie i szkole.

      4. Nastoletnie ofiary przemocy rówieśniczej mają dużą trudność w zgłaszaniu swoich problemów.

      5. Reagowanie na przemoc w tym np. zgłaszaniem jest skutecznym działaniem zmniejszającym liczbę incydentów przemocy i poprawiającym bezpieczeństwo.

      Anonimowość

      1. Kody wpisywane do aplikacji są kodami szkoły – wszyscy uczniowie wpisują ten sam kod.

      2. Uczniowie nie podają swoich danych i nie są identyfikowani w żaden inny sposób (żaden uczeń nie jest powiązany z numerem z dziennika lub innym indywidulnym identyfikatorem).

      3. Tożsamość ucznia będzie znana interwentowi, który otrzyma jego wiadomość dopiero wtedy kiedy on sam poda te informacje (takie jakie chce i tyle ile chce).

      4. Dane dotyczące zgłoszeń i rozmowy ucznia i interwenta widoczne są tylko interwentom, którzy mają dostęp do panelu interwenta w szkole (trójka szkolnych pedagogów, którzy odbierają i zajmują się zgłoszeniami oraz dyrektor szkoły).

      5. Rozwiązanie RESQL nie przetwarza danych osobowych uczniów. Jedyną informacją o uczniach jest unikalny nadany w systemie identyfikator urządzenia, na którym uczeń zarejestrował aplikację.

      Uczniowie, których rodzice wyrazili pisemną zgodę na zainstalowanie aplikacji i korzystanie z systemu otrzymują od wychowawców (bądź pedagogów szkolnych) kod szkoły pozwalający nawiązać kontakt ze szkolnymi interwentami.

      Więcej informacji na temat systemu można znaleźć pod adresem https://resql.pl/

     • „Antygona” w Teatrze Polskim

     • W tym tygodniu sześć klas (1 e, 1 f, 1 g, 1 h, 2 c, 2 f) wybrało się na inscenizację klasycznej tragedii Sofoklesa (i jednocześnie szkolnej lektury) w Teatrze Polskim.

      Oparta na klasycznej tragedii Sofoklesa, nowa odsłona "Antygony" w reżyserii Piotra Kurzawy w Teatrze Polskim, jest zarówno świeża, jak i wierna oryginałowi. W spektaklu zachwyca przede wszystkim Bernadetta Statkiewicz w roli tytułowej, która z posągową urodą i arystokratyczną wyniosłością doskonale oddaje dostojeństwo i tragedię Antygony. Jej portret postaci, wyrażający zarówno determinację, jak i kruchą emocjonalność, jest niezapomniany. Szymon Kuśmider jako Kreon, przedstawiony jako żołnierz i mąż stanu zamiast typowego tyrana, wnosi głębię i złożoność do swojej postaci. Jego interakcje z Antygoną są sercem dramatu, przedstawiając konflikt serca i rozumu.

      Scenografia i kostiumy, utrzymane w duchu współczesności, a jednocześnie ponadczasowości, doskonale komponują się z tekstem przetłumaczonym przez Antoniego Liberę, który jest zarówno przejrzysty, jak i mocno osadzony w współczesności. Wspaniałe światło i muzyka dodatkowo wzbogacają doświadczenie widzowskie, tworząc atmosferę napięcia, która kulminuje w scenie finałowej.

      Pozostali aktorzy, w tym Dorota Bzdyla jako Ismena, Paweł Kurcz w roli Strażnika, czy Eliza Borowska jako Eurydyka, również zasługują na pochwałę za ich przemyślane i emocjonalne interpretacje swoich postaci. Każda z tych ról, mimo że czasami krótka, wnosi istotny wkład do opowieści.

      Reżyseria Kurzawy pokazuje, że klasyczne tragedie nadal mogą być świeże i relewantne. Zręczne połączenie klasycznych motywów z nowoczesnymi elementami, świetna gra aktorska oraz dopracowana strona wizualna i dźwiękowa sprawiają, że "Antygona" w Teatrze Polskim jest spektaklem, który pozostaje w pamięci długo po opuszczeniu teatru.

     • Akcja charytatywna dla Oskara

     • Na początku grudnia w naszym liceum odbyła się akcja charytatywna dla Oskara. Chłopiec od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce i obustronny niedosłuch spowodowany wrodzoną cytomegalią. W ostatnim czasie u Oskara pojawiły się kolejne problemy zdrowotne z biodrami. Aby chłopiec mógł znów stanąć na nóżkach i dalej walczyć o każdy krok wymagana jest kosztowna operacja i rehabilitacja. Uczniowie naszego liceum z dużym zaangażowaniem wpierali go zorganizowaną zbiórką. Kwota jaką udało się zebrać to 741 zł. Za okazane wsparcie wszystkim serdecznie dziękujemy. Jesteście wielcy.

      Sylwia Balcerak

     • Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpus z matematyki

     • 7 listopada bieżącego roku odbywała się w naszej szkole Ogólnopolska Olimpiada Olimpus z matematyki. Udział w niej wzięło 23 uczniów z klas I-III.

      Klasy pierwsze reprezentowali:

      Artem Skrypnyk
      Mariia Dudnyk
      Nadia Mazepa
      Katsuaruna Matashuk
      Tomasz Juszczak

      Klasy drugie były reprezentowane najliczniej:

      Bradley Bosinney
      Piotr Chojnowski
      Weronika Machowska
      Oliwia Zaręba
      Dawid Zawada
      Stanislav Byndas
      Lucjan Pruś
      Elmira Buhrim
      Maria Bryśkiewicz
      Amadeusz Malicki
      Wiktoria Bzowska
      Marian Vykhovanskyi
      Dominika Kazakouskaya
      Weronika Wilgos

      Z klas trzecich udział w olimpiadzie wzięli następujący uczniowie:

      Jakub Modzelewski
      Krzysztof Bienaszewski
      Maksymilian Zimnoch
      Aleksandra Kępczyńska
      Pola Prymowicz

      Artem, Bradley i Jakub uzyskali najlepsze wyniki w swoich grupach. Serdecznie gratulujemy! Wszyscy uczniowie otrzymają dyplomy uznania.

     • Mikołajkowy Turniej Szachowy 2023

     • 6 grudnia odbył się pierwszy Mikołajkowy Turniej Szachowy i wzięło w nim udział 34 uczniów. Każdy z uczestników rozegrał 5 partii szachowych w systemie szwajcarskim. Nad prawidłowością przebiegu rozgrywek czuwał sędzia klasy państwowej Jan Kozak.  Po zaciętej walce, gdzie decydująca była znajomość reguł, przemyślana strategia, odporność psychiczna, zwycięzcami turnieju zostali:

      Antoni Posadowski (3b), Jan Dankowski (3c) oraz Wiktor Wadas (2f),

      którzy odebrali puchary, dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców (powerbank, karta na 150 zł do Empiku oraz piękne, drewniane szachy). Docenić należy także Jana Szaryńskiego, Oliwiera Mrochenia, Kacpra Robaszewskiego, którzy wygrali 4/5 partii.

      Gratulujemy wspaniałych wyników!

      Nasz turniej był oficjalnie zgłoszony do oceny KKEiR MZSzach, sędziowany przez licencjonowanego sędziego, stąd uczniowie mieli okazję do zdobycia IV i V kategorii szachowej. Oto zdobywcy kategorii: Jan Szaryński, Oliwier Mrocheń, Kacper Robaszewski, Kormelia Kot, Nikodem Simiński, Jakub Kacprzak, Jan Kłos, Franciszek Świderski, Kacper Żyła, Daria Giezek, Aleksander Jakubczak i Nazar Kravtsow.

      Turniej zorganizowała p. Anna Grydź, nauczycielka matematyki, na prośbę i z inicjatywy uczniów z klasy 2f.

     • Europejski Dzień Języków Obcych

     • Już po raz kolejny - we wtorek 19 grudnia - w naszej szkole odbędzie się Europejski Dzień Języków Obcych. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej jako bogactwa, które należy ciągle rozwijać i pielęgnować.

      Wydarzenie będzie miało miejsce na sali gimnastycznej w godzinach 9.50-11.30 a od godziny 11.30-11.50 w holu głównym będzie kiermasz słodkości i potraw przygotowanych przez naszych uczniów. Za symboliczną kwotę można będzie kupić coś smacznego a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup potrzebnego wyposażenia szkolnego.

      W zeszłym roku na wszystkich uczniów czekało wiele ciekawych punktów programu, między innymi: gościnny występ Danieli z Meksyku, która zaprezentowała tradycyjny taniec oraz występy artystyczne i prezentacje uczniów, dekoracje, a także quiz językowy z wykorzystaniem platformy Kahoot. Na przerwach miała miejsce degustacja tradycyjnych potraw, słodyczy i napojów charakterystycznych dla danego państwa przygotowanych przez uczniów naszego liceum. W tym dniu społeczność szkolna przeniosła się do państw takich jak: Wielka Brytania, Hiszpania, Ukraina, Niemcy, Austria, a nawet Meksyk. Było to możliwe dzięki uczniom, którzy poprzez swoje występy oraz własnoręcznie wykonane plakaty i prezentacje w ciekawy sposób ukazali najważniejsze wiadomości i ciekawostki dotyczące poszczególnych państw. Święto języków zostało zorganizowane przez nauczycieli języków obcych. Koordynatorem wydarzenia była Anna Sadowska (i podobnie będzie w tym roku).

      Przypominamy zdjęcia z tamtego wydarzenia.